Na sjednici Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije koja je održana u ponedjeljak sastavljeno je novo Vijeće za koncesije koje je prvi put dobilo predstavnika civilnog sektora. Naime, među stalne članove Stručnog tijela za ocjenu ponuda za koncesije na pomorskom dobru imenovan je i Marko Bertolino kao predstavnik udruge Pokret otoka, prenosi portal Dalmacija Danas.
Bertolino je komentirao kako je ovim činom politika pokazala da je svjesna potrebe da se u odlučivanje uključi i nepolitički kadar.
“Do sada je to tijelo bilo političko. Do sada su tamo sjedili ljudi koji su bili županijski vijećnici. Sada je tijelo prošarano, nisu svi vezani uz politiku. To odmah daje nadu i impuls da se neke stvari mijenjaju na bolje”, kazao je Bertolino.
Kada Tijelo počinje s radom, nije mu, kaže, poznato.
“Imenovanja nisu do kraja provedena. Nedostaje jedan član kojeg imenuje Ministarstvo financija, stoga tijelo nije kompletirano. Očekujem sazivanje čim prođu zakonski rokovi”.
Inače, dok je bio županijski vijećnik Splitsko-dalmatinske županije, Bertolino je upozoravao na problem sa sidrištima koji, kako kaže, i dalje nije riješen.
“Krenulo je rješavanje prije godinu i pol dana sa studijom koja bi točno definirala veličinu i položaj sidrišta unutar županije. Sukladno mojim informacijama, studija još nije gotova. Nisu problem sidrišta, problem je pristup gospodarenju tog prostora. Tim se prostorom gospodarilo tako da su zainteresirane strane izrađivale idejne projekte sukladno svojim željama. Izrađivale su akte na osnovu kojih su ishodovale lokacijsku dozvolu i kasnije koristile prostor, a da županija nije kontrolirala postupak i prethodno definirala namjenu i veličinu zahvata u prostor. Sidrišta, koncesije za plaže i slično moraju imati jasan kriterij prilikom dodjele: što se dodjeljuje i pod kakvim uvjetima. Treba pravilno gospodariti prostorom, primjerice, sidrišta se ne mogu raditi jedno do drugog. To je odgovoran odnos prema prostoru. S porastom turizma, pomorsko dobro je počelo biti zabavno jer jedinice lokalne samouprave zahtijevaju rješenja koja mogu donijeti novce. To puni državni proračun, puni županijske i gradske proračune i svi su na to blagonaklono gledali do trenutka kada se dogodilo zasićenje”, tumači Bertolino
Pokreta otoka definira kao udrugu koja politici želi biti partner, koja želi sudjelovati, pomoći i raditi.
“Ne radi se samo aktivističkom pristupu već izraženoj želji da se radi. Pokazalo se da su namjere Pokreta otoka da pogura stvari naprijed, da pruži svoje resurse da svima bude bolje”, poručio je Bertolino.
Predsjednica Pokreta otoka, Maja Jurišić, zadovoljna je jučerašnjom odlukom Županije.
“Pokret otoka bio je dovoljno glasan, složan i jasan. S druge strane promjena se najviše osjetila u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog promjene bivšeg župana. Donesen je Pravilnik bolji od samog Zakona i to sam rekla u Ministarstvu. Pravilnik Splitsko-dalmatinske županije trebao bi biti ogledni primjerak što bi druge županije trebale napraviti na svome području. Uključivanje člana civilnog društva novost je i njima i nama, a nama i izazov u daljnjem radu. Jasno nam je da je to samo jedna ruka koja sama neće donijeti nekakvu promjenu, ali će sada sigurno biti sve pod povećalom i javnost će puno prije biti obaviještena o tome što se događa, na koji način i uvjerena sam da se odluke neće moći više donositi kao prije. Mislim da ni Županiji nije odgovaralo prethodno stanje, osobito na lokalnim razinama. Nitko ni na jednoj razini nije bio svjestan kaosa koji vlada i da smo, na neki način, svima otvorili oči. Narod nije bio svjestan toga kaosa, a sada se uvodi neka nova politika koja participativna i transparentna”, rekla je Jurišić.